Eliminuje ťažké kovy z tela

Jednou z neprekonateľných vlastností chlorelly ako zelenej fotosyntetizujúcej riasy je veľmi vysoký obsah chlorofylu – približne 2-3%. A práve vďaka tomu má chlorella nielen krásnu zelenú farbu, ale aj vysokú fotosyntetickú schopnosť, pretože rastlinný pigment chlorofyl je nevyhnutnou podmienkou priebehu fotosyntézy.

chlorella chráni pred ťažkými kovmiLen dodajme, že fotosyntéza je proces viazania slnečnej energie na energiu chemických väzieb. V tomto procese sa premieňa CO2 z prostredia, ktorý napríklad aj my vydychujeme, opäť na kyslík potrebný k dýchaniu, za súčasného vzniku organických látok – cukrov.

Chlorofyl

Určite teda súhlasíte, že chlorofyl je nevyhnutný pre život na Zemi. Ale jeho ďalšie dôležité využitie okrem rastlín môže byť aj v tele človeka.

Chlorofyl je farbivo, rovnako ako hemoglobín v našej krvi. Jediným rozdielom je centrálna časť týchto dvoch molekúl. Kým hemoglobín obsahuje železo, chlorofyl obsahuje horčík. Táto chemická podobnosť obidvoch pigmentov sa zdá byť pre nás veľkou výhodou.

Vedci dokázali, že nahradenie centrálneho horčíka v molekule chlorofylu ťažkými kovmi je dôležitý detoxikačný mechanizmus. Do extraktu (šťavy) z trávy primiešali ťažké kovy ako meď, zinok, kadmium, ortuť a následne sledovali ich naviazanie chlorofylom.

Chlorofyl v detoxikácii

Ďalšie dôležité zistenie nasledovalo pri pokusoch priamo v živočíšnom tele. Pokusným potkanom bolo podávané kadmium zo skupiny toxicky pôsobiacich ťažkých kovov. Zároveň jedna skupina potkanov prijímala v potrave aj chlorellu, ako jeden z najbohatších zdrojov chlorofylu. Vďaka nej dochádzalo u týchto potkanov k nižšiemu hromadeniu kadmia v krvi a tkanivách – pečene, obličiek a čreva. Okrem toho vedci zistili aj zvýšené vylučovanie kadmia z tela potkanov prostredníctvom výkalov a moču.

Podľa iného výskumu je chlorella schopná tiež zmierniť napríklad dopady vplyvu olova v tele. V pokuse vedci použili myši, ktorým podávali v pitnej vode olovo. Jednej skupine myší podávali aj Chlorellu vulgaris. Výsledky poukázali na obnovu počtu krvotvorných kmeňových buniek, kmeňových buniek makrofágov (súčasť imunitného systému) a kmeňových buniek kostnej drene. Toto zvýšenie hrá dôležitú rolu pre regeneráciu tela po pôsobení toxického olova.